Personální kapacity v brněnském zdravotnictví – analýza

Zpět na přehled analýz

  • Použité zdroje dat a metodika

    Analýza zpřístupňuje data z centrálních zdrojů dostupná za období 2016 (data za rok 2017 budou publikována v červnu 2018).

    Analýza je zpracována na podkladě publikovaných dat z hlášení poskytovatelů zdravotních služeb. Statistické zjišťování je realizováno v souladu s legislativou. Program statistických zjišťování na rok 2016 byl zveřejněn ve „Vyhlášce č. 302 ze dne 2. listopadu 2015 o Programu statistických zjišťování na rok 2016“, v částce 128/2015 Sb., rozeslané dne 23. listopadu 2015 včetně přílohy č. 1 a 2.

    Zpráva shrnuje data z následujících výkazů:

    • E (MZ) 2-01 - Roční výkaz o složkách platu, personálním a provozním vybavení poskytovatele zdravotních služeb
    • E (MZ) 3-01 - Roční výkaz o složkách mezd, personálním a provozním vybavení poskytovatele zdravotních služeb
    • E (MZ) 4-01 - Roční výkaz o zaměstnavatelích, evidenčním počtu zaměstnanců, smluvních pracovnících a odměňování

    Data z centrálních zdrojů NZIS byla ověřena a doplněna na základě analýzy datových skladů vybudovaných ve všech brněnských nemocnicích.

  • Stručný souhrn

    Počet zdravotnických profesionálů pracujících v městě Brně je ve srovnání s ostatními regiony ČR vysoký, což odpovídá vysoké koncentraci a hustotě sítě poskytovatelů zdravotních služeb, zejména vysokému počtu akutních lůžek. Z toho důvodu počet úvazků lékařů na 1000 obyvatel v Brně vysoce převyšuje průměr ČR, avšak stejně přepočítaný počet úvazků lékařů v nelůžkové péči již odpovídá  situaci v Praze a úvazky lékařů v neakutní lůžkové péči jsou srovnatelné s průměrem ČR. Stejný závěr lze učinit v případě všeobecných zdravotních sester – tedy vysoké množství úvazků v akutní péči a v ostatních segmentech kapacita na 1000 obyvatel srovnatelná s obdobnými regiony, resp. s průměrem ČR.

    Rozbor systemizace potřebných pracovních míst přesto odhalil nedostatek personálu v brněnských nemocnicích. Dle platné personální vyhlášky a počtu lůžkových stanic v Brně aktuálně chybí více než 400 úvazků lékařů a více než 200 úvazků zdravotních sester – největší deficit je přitom identifikován ve fakultních nemocnicích zřizovaných Ministerstvem zdravotnictví.

    Za hlavní personální riziko v případě zdravotních sester je přitom nutné označit odliv kapacity z neakutní lůžkové péče a zejména z péče akutní, kde kumulativně existuje deficit – 37 úvazků dokonce proti situaci v roce 2010. Ačkoli kumulativní pokles kapacit sester není tak významný jako v jiných regionech ČR, přesto vytváří riziko ohrožující dostupnost péče na vybraných odděleních brněnských nemocnic.

    Hlavním rizikem v případě pracovní kapacity lékařů v městě Brně je jejich vysoký průměrný věk, který přímo ohrožuje dostupnou kapacit ve vybraných oborech primární péče – zejména všeobecných lékařů pro dospělé, i pro děti a dorost. Z dat je patrné, že každoroční úbytek lékařů dovršením 65 roku věku není v čase rovnoměrný – k největšímu propadu dojde v období 2019–2022.

3a. Kapacity zdravotnických pracovníků v souhrnu

3b. Dostupné kapacity lékařů

3c. Dostupné kapacity všeobecných sester a porodních asistentek

3d. Personální zabezpečení akutní lůžkové péče – analýza na základě modelové systemizace pracovních míst

3e. Demografický model pravděpodobného vývoje počtu aktivních lékařů

Klíčová slova:
demografie