Spádová oblast akutní lůžkové péče v městě Brně a její význam v regionálním srovnání – analýza
- Použité zdroje dat
Analýza se opírá zejména o veřejně dostupná data Národního zdravotnického informačního systému (NZIS), resortních statistických šetření a národních zdravotních registrů.
Národní registr poskytovatelů zdravotních služeb (NRPZS) je zřízen podle §§ 74 a 75 zákona č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách. Registr obsahuje informace o poskytovatelích zdravotních služeb, poskytovatelích sociálních služeb, kteří poskytují zdravotní služby, a o hostujících osobách. U jednotlivých poskytovatelů obsahuje registr údaje o oprávněních k poskytování zdravotních služeb, odborných zástupcích, místech poskytování a podrobné informace o provozovaných zdravotnických zařízeních. Analýza je provedena na úrovni jednotlivých adres poskytovatelů zdravotních služeb (každé IČO poskytovatele může mít více adres) – ICO + PCZ + PCDP.
Národní registr hospitalizovaných (NRHOSP) je celoplošným populačním registrem, kde jsou evidovány osoby, které byly hospitalizované na lůžkových odděleních a jejichž hospitalizace byla ve sledovaném období ukončena. Data jsou k dispozici od roku 1994 do roku 2017, plný rozsah sledovaných údajů pak v letech 2007–2017.
Analýza je provedena pro nemocnice akutní péče a hospitalizační pobyty zahrnující pobyt na akutním lůžku. Zdroje dat z centrálních registrů byly doplněny analýzami lokálních datových skladů vybudovaných uvnitř všech významných brněnských nemocnic – tyto datové zdroje zpřístupňují plně reprezentativní profil všech zdravotnických intervencí v daném zařízení, umožňují mapovat spádovou oblast a hodnotit reálnou dostupnost zdravotních služeb.
- Shrnutí
Akutní lůžková péče v městě Brně celkově pokrývá 7 % všech hospitalizací v ČR. Jde o segment péče, ve kterém brněnské zdravotnictví kryje značný podíl péče i pro pacienty z Jihomoravského kraje (50 %), Kraje Vysočina (7 %) a Zlínského kraje (4 %).
Více jak tři čtvrtiny (80 %) všech hospitalizací v Brně konzumují obyvatelé Jihomoravského kraje, přičemž pouze 43 % všech hospitalizací pochází z Brna a 37 % z ostatních měst Jihomoravského kraje. Naopak nejméně hospitalizací pacientů pochází z Karlovarského kraje. V posledních 11 letech byl zaznamenán mírný nárůst podílu hospitalizací mimobrněnských obyvatel z 53,8 % na 56,9 %.
Nejvyšší podíl obyvatel Brna mezi hospitalizovanými v Brně je u nemocí dýchací soustavy, nemocí močové a pohlavní soustavy a příznaků, znaků a abnormálních nálezů (více než u 50 %), nejnižší je v případě hospitalizací pro kategorii zdravých osob doprovázející nemocné (z Brna pouze 21 %). Za pozornost stojí také hospitalizace pro novotvary, kdy obyvatelé Brna generují 39 % hospitalizací z této příčiny, ostatní města náležící do Jihomoravského kraje za 38 % a na ostatní připadá 23 %.
Z pohledu všech hospitalizací v ČR jsou nemocnice Brna nejvýznamnější pro Vrozené vady, deformace a chromozomální abnormality (14 % všech hospitalizací v ČR se odehrává v Brně), Jiné faktory ovlivňující zdravotní stav a kontakt se zdrav. službami (13 %), Nemoci oka a očních adnex (9 %) a Novotvary (9 %). Hospitalizace obyvatel Brna mimo Brno tvoří relativně malý podíl ve všech kategoriích (max. 1 %).
Podíl hospitalizovaných mužů a žen a jejich věková struktura se liší v závislosti na kraji, odkud pacient pochází. U obyvatel BM je vyšší podíl hospitalizovaných žen, u pacientů pocházejících z jiných okresů je poměr pohlaví vyrovnanější. Průměrný věk pacientů z BM je až o deset let vyšší než u pacientů z jiných krajů; zejména ve věkových kategoriích 70 a více let dominují obyvatelé BM. Závěr dokumentující vyšší průměrný věk pacientů z BM než pacientů z jiných okresů/krajů platí i při rozdělení hospitalizací dle kapitol MKN.